Érdekességek a Fehérvár-Fradi párharc előtt

  • 2020.02.20. 11:30
  • Fehérvárav19

Az Erste Liga nyolcaddöntő előtt összegyűjtöttünk pár érdekességet a két együttes közös múltjából és jelenéből.

A két csapat közös történelme az 1993/1994-es szezonban kezdődött, ekkor játszottak először egymás ellen magyar bajnoki döntőt a felek, majd a következő idényben ismét találkoztak a fináléban. Mindkét évben a Ferencváros ünnepelhetett a versenysorozat végén az akkor két győzelemig tartó párharcban, és 1995-ben már zsinórban az ötödik bajnoki címet tudhatták magukénak. Legközelebb 1997-ben emelhették ismét magasba a trófeát, ezután tört meg a Fradi sorozata, a következő bajnoki sikerre 2019-ig, azaz huszonkét éven át kellett várniuk.

A ferencvárosi egyeduralmat a kilencvenes évek végén az Alba Volán és a Dunaújváros párharcai váltották fel, majd 2013-tól a DAB, a Miskolc és a MAC együttesei csatáztak a bajnoki címért. Az tavalyi idénytől már nem csak a fehérvári első számú felnőtt csapat, hanem a miskolci gárda és a MAC is külföldi bajnokságokban szerepelnek, a magyar versenysorozatban az Erste Ligában érdekelt együttesek közül kerül ki a győztes – az elmúlt szezonban így ismét a Ferencváros ünnepelhetett.

Bajnoki címek tekintetében a Ferencváros pontosan kétszer annyit tudhat magáénak, mint a Fehérvár, összesen 26 alkalommal bizonyultak Magyarország legjobb csapatának, igaz, a fővárosiak 1961-ben, míg a Volán húsz évvel később, 1981-ben ünnepelhetett először.

Az 1994-es és 1995-ös ferencvárosi bajnokcsapatban több, Székesfehérváron is ismerős név látható: Fekti István jelenleg az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia sportigazgatója, Orbán György pedig a koronázóvárosi serdülő korosztály játékosait neveli.

A magyar bajnoki küzdelmekben a fejér megyei klub 2015-től a Titánokkal szerepel, így a „modernkori” közös történelem öt évadra nyúlik vissza. A Fehérvári Titánok és a Ferencváros a 2015/16-os szezon óta 26-szor léptek egymás ellen jégre, a mérleg a koronázóvárosi alakulat oldalára billen, tizenhat alkalommal ők örülhettek a győzelemnek, sőt, olyan év is volt, amikor a Fradi nem tudta legyőzni a fejér megyei együttest. Az összes mérkőzésből hét dőlt el rendes játékidőn túl, ezeken ötször a Titánok szerezték meg a bónuszpontot. Az egymásnak lőtt gólok tekintetében is fehérvári oldalra billen a mérleg, a Titánoknál 104, míg ferencvárosi oldalon 91 találat született a másik csapat ellen. Ebben az idényben négy mérkőzésen találkoztak a felek, mindkét oldalon egy hazai és egy idegenbeli győzelem szerepel és a két gárda egyaránt 13-szor tudott betalálni ellenfelének kapujába.

És most következzen néhány érdekesség a keretekről és az edzőkről. Nagy Gergő, a Ferencváros csapatkapitánya a Fehérvári Titánok színeiben kezdte felnőtt pályafutását a 2006/2007-es szezonban, majd egy év ausztriai szereplés után visszatért Székesfehérvárra, ahol egészen 2012-ig volt az EBEL-csapat játékosa, ezt követően pedig a 2015/2016-os idényt is a fejér megyei gárdánál töltötte. Roczanov Dezső 2006-ban, Hajós Roland pedig 2008-ban szintén a koronázóvárosban mutatkozott be először a felnőttek között. A Fradiban szereplő testvérpár, Tóth Adrián és Tóth Gergő Székesfehérváron kezdték jégkorongos pályafutásukat, Németh Attila pedig négy szezonon keresztül játszott kék-fehérben. Itt sincs vége a sornak, Tóth Renátó is megfordult a fejér megyeieknél, négy szezont töltött az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémián, ahol két idényen keresztül Kiss Dávid keze alatt nevelkedett és ez idő alatt négy bajnoki címet is ünnepelhetett. A már fentebb említett Tóth Gergő tagja volt a fehérvári 2013-as osztrák bajnokcsapatnak, ahol Arany Máté, a Titánok jelenlegi másodedzője is szerepelt, Kiss Dávid pedig Tyler Dietrich munkáját segítette abban az évben.

A 2013-as U20-as osztrák bajnoki csapat: 
A fehérvári fiatalok vezetőedzője 2011-ben akasztotta szögre a korcsolyát, utolsó aktív évében a Ferencváros jelenlegi keretéből Tóth Adrián, Hajós Roland és Nagy Gergő is csapattársai voltak Székesfehérváron, illetve a Fradi vezetőedzője is a koronázóvárosban szerepelt abban az évben. Fodor Szabolcs az FTC együttesében kezdte felnőtt pályafutását, majd a 2002/2003-as idényben igazolt Fehérvárra, ahol nyolc szezont töltött, ott volt a csapat EBEL-ben való indulásakor is, kék-fehérben pedig összesen 313 mérkőzést játszott.

A két csapat vezetőedzőinek is van már közös múltja még az Erste Liga előtti időkről. Ki ne emlékezne a Fehérvári Titánok jelenlegi keretének magját alkotó fiatalok utolsó U20-as magyar bajnoki döntőjére? Akkor, a 2017/2018-as szezonban a fehérvári kispadon Kiss Dávid, míg a MAC Budapestén Fodor Szabolcs állt, ugyanebben az évben pedig együtt segítették Jarmo Tolvanen munkáját a magyar juniorválogatottnál. A két tréner ugyanabban a szezonban kezdte felnőtt edzői pályafutását, mindketten a tavalyi idény óta vezetik csapatukat.

Íme, az idei negyeddöntő menetrendje: