Fehérvár-UTE történelem

  • 2019.02.27. 16:30
  • Fehérvárav19
Hosszú múltra tekint vissza az Erste Liga idei negyeddöntőjének két résztvevője. A párharcok mellett a keretekről, valamint a Fehérvári Titánok és az UTE örökmérlegéről is szó esik.

A két csapat közös történelme mintegy négy évtizedre nyúlik vissza, hiszen magyar bajnoki döntőben először 1981-ben találkozott egymással a fővárosi együttes az akkor Budapestről a koronázóvárosba költöztetett Székesfehérvári Volán gárdájával. A fináléban történelmi sikert értek el a kék-fehérek, első vidéki csapatként ünnepelhettek ugyanis bajnoki címet olyan játékosok ellen, mint a későbbi UTE-edző Pék György, id. Kovács Csaba és a lila-fehérek jelenlegi szakvezetője, Ancsin János. A fehérvári győzelmet hat újpesti bajnoki cím követte (ebből négyet egymás utáni évben szereztek), majd az 1987/1988-as szezonban újra farkasszemet nézett egymással a két klub, ezúttal a Magyar Népköztársaság Kupa döntőjében. A Népsport 1987. november 2-i száma ekképp számolt be az eseményről:

A következő évekre jellemző ferencvárosi egyeduralmat a kilencvenes évek végén az Alba Volán és a Dunaújváros csatái váltották fel.Az 1998/1999-es idény végén ugyanakkor, melyben újkori történelmének első bajnoki címét ünnepelhette a fehérvári együttes, újpesti hálóőrt választottak az évad legjobb kapusának: Bán Károly jelenleg a Ferencváros utánpótlásában dolgozik. 2004-ig aztán komoly gondokkal küzdöttek a lila-fehérek – a tizenhárom bajnoki címmel és kilenc Magyar Kupa elsőséggel rendelkező klub szülői összefogással menekült meg a kétezres évek elején, a Budapest Sportcsarnok leégése után pedig fedett pálya nélkül kellett boldogulnia a nagymúltú egyesületnek.

Mindeközben az Alba Volán sorra nyerte a bajnoki címeket és bizonyult a legjobbnak a Magyar Kupában, az újpestiek számára pedig 2003-ban indult el az újbóli felemelkedés: újra fedett pályát kapott a Dózsa, az új csarnok építése előtt pedig visszatért a klubhoz Ancsin János, aki szakmai igazgatóként, azóta pedig szakosztályvezetőként segíti az újpestiek munkáját. A 2004-ben átadott, modern létesítményben kezdődhetett meg újra a szakmai munka, amely már a következő szezonban komoly eredményt hozott, az akkori bajnokság legeredményesebb játékosával, Ladányi Balázzsal is megerősített lila-fehérek bajnoki döntőt játszottak az Alba Volánnal, melyet végül a fejér megyeiek nyertek 4-1 arányban (4-0, 3-5, 4-0, 4-1, 7-5). A két klub következő találkozójára két év múlva került sor a magyar bajnokság negyeddöntőjében, aztán a következő szezonban már a döntőben találkoztak egymással a felek.

A 4-1-es összesítésben (5-1, 6-3, 2-3, 5-0, 4-0) megszerzett bajnoki cím elhódításánál már a csapat tagja volt Benk András, aki egy évvel korábban érkezett Székesfehérvárra. Érdekesség, hogy a bajnokság legjobb csatárának választott Ladislav Sikorcin – aki később a fehérvári csapatot is erősítette – idén is lila-fehérben lép jégre, a rájátszás legeredményesebbje, az újpesti Vladimir Dubek pedig a 2018/2019-es évadban a Dunaújvárosi Acélbikák együttesében szerepelt. 

A fehérvári gárda még három szezont szerepelt a magyar bajnokságban – három bajnoki cím után pedig 2015-től a Fehérvári Titánokkal vesz részt a hazai küzdelmekben.

A Fehérvári Titánok és a UTE a 2015/16-os szezon óta 18-szor léptek egymás ellen jégre, a mérleg pedig igen kiegyenlített: 9-szer a fehérváriak, 9-szer pedig az újpestiek örülhettek. Hazai pályán is hasonlóan teljesítettek egymás ellen a csapatok az elmúlt négy idényben: a kékek 6-szor nyertek és 3-szor kaptak ki a Raktár utcában, illetve a lilák is 6-szor örülhettek és 3-szor veszítettek a Megyeri úton. A 18 összecsapásból 7 dőlt el hosszabbításban vagy büntetőkkel, a ráadásban viszont Titánok jobban teljesítenek, hiszen 5-ször ők hagyták el győztesen a jeget.

A két csapat játékoskeretei között is nagyon sok az összefüggés. Ladányi Balázs az UTE színeiben lett a 2005/2006-os idény legeredményesebb játékosa (11 gól, 25 gólpassz), és az újpesti évek utáni következő magyarországi klubja a Fehérvár lett, miután visszatért Franciaországból. A következő szezonban mutatkozott be a felnőtt bajnokságban a Fehérvári Titánok tagjaként Kóger Dániel, aki kiérdemelte a Leveles Kupát, azaz a legjobb U18-asnak járó díjat. A 2008/2009-es évadban került az Újpesthez Ladislav Sikorcin, aki elnyerte a bajnokság legjobb csatára címet, majd két év múlva már Székesfehérváron szerepelt. Benk András, aki jelenleg az UTE csapatkapitánya, ekkor már a koronázóvárosban játszott és érdekesség, hogy mindkét játékos 2016 óta szerepel újra a lila-fehéreknél. A 2018/2019-es szezon újpesti keretében is az sok ismerős név, hiszen nyolc játékos játszott közülük Székesfehérváron. Ők összesen 62 szezont töltöttek kék-fehérben, igaz, Kocsis Ferenc, Szaller Márk és Vincze Péter Székesfehérváron kezdett jégkorongozni és az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémián eltöltött évek után egészen 2018-ig a felnőtt csapat tagjai voltak. Jed Rusk az egyetlen, aki csupán egy évadot töltött Székesfehérváron, ekkor pedig bajnoki címet szerzett az U20-as csapattal. Benk András kilenc, Ladislav Sikorcin hét, Varga Arnold hat, Nemes Benjámin pedig két szezont töltött el a fehérvári klubnál.

Érdekesség még, hogy a 2012/2013-as szezon U20-as osztrák bajnokcsapatban szerepelt Jed Rusk, Varga Arnold, Szaller Márk, Kocsis Ferenc és Vincze Péter is. Fehérvári oldalon az akkori juniorgárda tagja volt a jelenlegi keretből Láday Tamás, Kornakker Dániel, Reiter Attila, Hamvai Szilárd és Arany Máté is, aki most másodedzőként áll a Titánok padján, illetve az azóta már az EBEL-ben szereplő Erdély Csanád, Sárpátki Tamás, Szabó Krisztián, Szabó Dániel és Reisz Áron is bajnoki címet ünnepelhettek. Ebben a szezonban kezdte edzői pályafutását Kiss Dávid, aki akkor az U20-ban segítette Tyler Dietrich munkáját.